Büyük Tansiyon, Küçük Tansiyon Nedir?

Büyük tansiyon, küçük tansiyon nedir, biliyormuyuz? Belki bilmemiz gerekmiyor yada bilmesek de olur diye düşünebiliriz ama sanırım bilmemizde fayda var.

Öncelikle tansiyon nedir diye tanımlayalım. Tansiyon doğru adı ile kan basıncı dır, yani damarlarımızda dolaşan kanın basıncı. Bir başka deyimle kanımızın damarlarımıza uyguladığı gücün ölçüsü. Bu ölçü ne kadar kanımızın olduğu, kalbimizin ne kadar saglıklı çalıştığı, damarlarımızın sağlığı başta olmak üzere o kadar şeyden etkilenir ki o yüzden doktora gittiğimiz zaman en sık ölçülen yada muayene edilen şeylerden biri tansiyonumuzdur. Yani tansiyonumuz kalp sağlımız, damar sağlığımız, böbreklerimiz vs. gibi bir çok şey hakkında bilgi verebilir sağlık çalışanına.

Peki neden büyük tansiyon ve küçük tansiyon? Yani neden sadece tansiyon yok da bir büyüğü ve bir de küçüğü var?

Sanirim bu birçoğumuzun hiç düsünmedigi bircoğumuzun da düşünüp merak ettigi birşey olabilir. Cevabı aslında cok ilginç dir. Tansiyonumuz büyük ve küçük olmak uzere iki tanedir çünkü yaşadığımız için, daha doğru söylemek gerekir ise kalbimiz attığı için. Çünkü kalbimiz attığı zaman tansiyonumuz biraz yükselir, ve atmadığı zaman biraz düşer. Örnegin eğer tansiyonunuz 12 ye 9 ise, bu kalbiniz attığı zaman tansiyonunuz 12, iki atma arasında yani atmadığı sırada ise 9 dur anlamına gelir.

Peki 12 ve 9, bu rakamlar ne anlama geliyor?

Tansiyon ölçümü

Tansiyon milimetre civa denilen bir ölçü birimi ile ölçülür. Bu bir basınç olcüsüdür ama açıkmalası biraz zor olduğu için, şöyle anlatmak daha kolay olacaktır. Küçük ya da büyük tansiyon olsun, 10 tansiyon birimi suya yaklaşık 1 metre daldığınız zaman suyun vücüdunuza uyguladığı basınca eşit dir. Yani tansiyonunuz 10 dan yüksek ise suya 1 metreden daha çok daldığınızı düşünün yada 10dan alçak ise o kadar derine dalmadığınızı düşünün.

İlginç dir, bu suda çok derine dalmanın neden tehlikeli olduğunu da biraz açıklıyor. Çünkü çok derine daldığınız zaman su, damarlarınızdaki kanın basıncından daha yüksek bir basınç uygular vücudunuza ve kanın damarlarınızda dolaşmasını zorlaştırır ve ona engel olur.

Umarım bu bilgiler birgün işinize yarayacakdır, en azından büyük ve küçük tansiyonumuzu biraz daha iyi anlayabiliyorsak ne mutlu bize!

2 thoughts on “Büyük Tansiyon, Küçük Tansiyon Nedir?”

  1. Teşekkürler Barış seni çok özledim kardeşim işşallah bir gün görüşürüz kolay gelsin beni hatırlarmısın bilmem Leicester den Muhittin hamdinin kardeşi seni çok seviyorum başarılar diliyorum Allah’a emanet ol işşallah

    1. Merhaba Muhittin sağolasın evet tabiki hatırlıyorum Facebook da gördüm bir kızın olmuş galiba Allah bağışlasın Sevgiler saygılar Barış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir